Środa, 19 czerwca 2024
Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie

W dniu 12 marca 2024r. gościliśmy w naszej szkole 8 uczniów i 2 nauczycielki ze szkoły College Camille Claudel – Vitrolles  położonej nieopodal Marsylii. Szkoła ta podobnie jak my uczestniczy w programie Erasmus+  i realizuje bardzo ciekawy i wartościowy projekt pod nazwą „European Citizens,Remember!”, którego głównym celem jest zapoznanie uczniów z historią i dramatem holokaustu.  Najważniejsze założenia projektu to zachowanie pamięci o ofiarach holokaustu, uhonorowanie tych, którzy doświadczyli tej tragedii oraz wychowanie nowych pokoleń w duchu dążenia do pokoju, aby wydarzenia, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej nigdy więcej się nie powtórzyły.

Francuscy uczniowie przebywali w Polsce przez tydzień zwiedzając miejsca związane z ludobójstwem dokonanym przez nazistów na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ponieważ chcieli również przy tej okazji poznać polską szkołę i porozmawiać ze swoimi rówieśnikami na tematy związane z ich projektem, postanowiliśmy zorganizować dla nich spotkanie projektowe w naszej szkole. Uczniowie z klas ósmych przyjęli ich bardzo serdecznie, oprowadzili po budynku, przedstawili prezentację na temat Polski, Krakowa oraz naszej małej ojczyzny, czyli Zabierzowa. Uczniowie z Francji pokazali polskim rówieśnikom podobną prezentację o swojej szkole i miejscu, z którego pochodzą.

Po przełamaniu pierwszych lodów obie grupy przystąpiły do dyskusji na tematy związane z projektem. Okazało się to o tyle łatwiejsze, że zarówno polscy, jak i francuscy uczniowie byli do niej częściowo przygotowani, ponieważ od prawie miesiąca wykonywali zadania związane z tym  projektem na platformie internetowej etwinning. Najważniejszym z nich było przeczytanie (w językach ojczystych) wybranych książek o holokauście, a następnie wzajemne przedstawienie jej bohaterek (były to osoby, które doświadczyły holokaustu: Irena Sendlerowa i Simone Veil) i podzielenie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami. Uczniowie odpowiadali na platformie etwinning na różne pytania odnoszące się do przeczytanych lektur oraz wykonali plakaty o tematyce antywojennej. Komunikacja na platformie oraz podczas spotkania odbywała się oczywiście w języku angielskim.

Spotkanie projektowe z francuskimi uczniami przebiegło w rewelacyjnej atmosferze, uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad tematem projektu, przy okazji nawiązując serdeczne relacje. Wywołało ono również wielkie poruszenie i zaciekawienie wśród pozostałych, młodszych uczniów naszej szkoły. Być może będzie to dla nich zachętą, żeby uczyć się języka angielskiego i w przyszłości angażować się w realizację projektów w programie Erasmus+.

Lucyna Krupa
Ewa Wardęga

Dofinansowane UE

Galeria zdjęć

Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 9 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 8 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 7 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 6 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 5 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 4 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 3 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 2 Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie 1
powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.