Sobota, 20 lipca 2024
Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz
Powróć do: Ochrona powietrza

Czy wolno palić w kominkach na terenie Gminy Zabierzów?

Przepisami regulującymi kwestię palenia w kominkach są uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego:

Od 1 maja 2024 r. legalne jest wyłącznie użytkowanie kominków:

  • spełniających normę ekoprojektu (ecodesignu) – konieczność posiadania odpowiedniego certyfikatu wydanego przez producenta (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe)
  • instalowanych od 1 lipca 2017 r. – od tego dnia wszystkie nowo instalowane kominki muszą spełniać normę ekoprojektu (ecodesign) – należy posiadać certyfikat urządzenia
  • zainstalowanych przed 1 lipca 2017 r. które posiadają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% (konieczność posiadania specyfikacji technicznej) lub wyposażonych w urządzenia zapewniające redukcję emisji na poziomie ekoprojektu (np. w elektrofiltry)

Jakie obowiązują dodatkowe wymogi palenia w kominkach?

  • Spalania drewna o wilgotności nie większej niż 20%
  • Zakaz eksploatacji kominków i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania w przypadku ogłoszenia:
    • 2 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza (kod pomarańczowy)
    • 3 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza (kod czerwony)

UWAGA: Zakaz eksploatacji przy ogłoszonym 2 lub 3 stopniu zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza nie dotyczy kominków spełniających normę ekoprojektu (ecodesign) z zamkniętą komorą spalania.

Jak sprawdzić ogłoszony stopień zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza?

Informacja taka znajduje się na stronie Urzędu Gminy Zabierzów w automatycznie aktualizowanym widżecie.

Możliwe jest otrzymywanie powiadomienia mailowego po zapisaniu się do newslettera Urzędu Marszałkowskiego: https://powietrze.malopolska.pl/komunikaty/

Co grozi w przypadku palenia w kominku niespełniającym zapisów uchwały antysmogowej lub w kominku nieuprawnionym do użytkowania podczas ogłoszonego 2 lub 3 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza?

Jest to traktowane jako wykroczenie i tak jak spalanie odpadów w kotłach/piecach grzewczych grozi mandatem do 500 zł lub w przypadku skierowania sprawy do sądu grzywną do 5 tys. zł. Kontrole są wykonywane zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska przez upoważnionych do tego pracowników urzędu gminy oraz funkcjonariuszy Komisariatu Policji. Sankcje związane z udaremnianiem i utrudnianiem przeprowadzenia kontroli (np. niewpuszczenie kontrolujących) zostały zawarte w art. 225 Kodeksu karnego.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.