Niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Inwazyjne gatunki obce (IGO) – BARSZCZ SOSNOWSKEGO

Barszcz sosnowskiegoInwazyjne gatunki obce (IGO) to m.in. rośliny, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka.

Znaną i niebezpieczną dla człowieka rośliną IGO jest barszcz Sosnowskiego. Jest to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury powietrza wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, jeśli osoba znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach. Utrudnieniem w zwalczaniu tej rośliny jest wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na herbicydy oraz potrzeba wieloletniego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Nasiona tej rośliny zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat.

W praktyce stosuje się sposoby (działania zaradcze) zwalczania barszczu m.in.:

- Mechaniczne - polegający na wykopywaniu korzeni lub wielokrotnym koszeniu w ciągu okresu wegetacyjnego;

- Chemiczne - poprzez stosowanie herbicydów (od maja do września).

Zwalczanie roślin inwazyjnych gatunków obcych i niedopuszczenie do  rozprzestrzenienia się ich w środowisku jest obowiązkiem właścicieli, instytucji bądź zarządców nieruchomości, na których rosną rośliny IGO.

Urząd Gminy Zabierzów informuje, że zgodnie z ustawą o gatunkach obcych stanowiska m.in. barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać pisemnie (osobiście w BOI, listownie: Rynek 1, 32-080 Zabierzów) lub elektronicznie (ePUAP: /xa24khx45g/skrytka, e-mail: zabierzow@zabierzow.org.pl).

Wzór zgłoszenia IGO jest do pobrania tutaj.

Zgłoszenie rośliny IGO zostanie przekazane Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie, który prowadzi Centralny Rejestr Danych IGO. Właściciel nieruchomości, instytucja bądź zarządca terenu, na którym stwierdzono występowanie roślin IGO, zostanie poinformowany o podjęciu działań zaradczych.

Pliki do pobrania:

Zgłoszenie IGO.docx
Format: docx, 26.09 kB
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.