Niedziela, 23 czerwca 2024
Imieniny: Wanda, Józef, Albin
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz
Powróć do: Ochrona powietrza

Kontrole spalania odpadów

Zgłaszanie podejrzenia spalania odpadów w domowych paleniskach należy kierować do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Zabierzów, tel. 12 283 07 68 lub na Komisariat Policji w Zabierzowie, tel. 47 832 11 00.

Podejrzenie spalania odpadów w przedsiębiorstwach należy kierować do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który jest organem właściwym do kontrolowania przedsiębiorców, tel. (12) 422 48 95.

Spalanie odpadów na powierzchni ziemi (w tym odpadów zielonych np. liście, gałęzie) – zgłoszenia należy kierować na Komisariat Policji w Zabierzowie, tel. 47 832 11 00.

Informacja w sprawie kontroli palenisk domowych:

Kontrole wykonywane są przez upoważnionych do tego pracowników Urzędu Gminy Zabierzów (legitymujących się imiennymi upoważnieniami) oraz funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Zabierzowie.

Kontrole dzielą się na:

  • Interwencyjne (zgłaszane adresy) – prowadzone są wspólnie przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami wraz z funkcjonariuszami policji.
  • Rutynowe – np. dany obszar miejscowości, poszczególne ulice. Kontrole te wykonywane są przez pracowników Urzędu Gminy Zabierzów w dwuosobowych zespołach, zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Wykonywanie kontroli rutynowych wynika z obowiązku narzuconego gminie w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

W ramach kontroli sprawdzane jest, czym opalany jest kocioł/piec oraz sprawdzany jest skład opału. Wykrycie spalania odpadów grozi mandatem w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu (grzywna do 5 tys. zł). W przypadku, gdy podczas kontroli nie wykryto nieprawidłowości, ale występuje uzasadnione podejrzenie, że były spalane odpady pobierana jest próbka popiołu. Próbka jest przesyłana do akredytowanego laboratorium w celu analizy. Wykrycie nieprawidłowości poprzez analizę próbki jest podstawą do nałożenia kary za spalanie odpadów. Koszt badania jednej próbki to 600-700 zł.

Kontrole są wykonywane zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska przez upoważnionych do tego pracowników urzędu gminy oraz funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Zabierzowie. Sankcje związane z udaremnianiem i utrudnianiem przeprowadzenia kontroli (np. niewpuszczenie kontrolujących) zostały zawarte w art. 225 Kodeksu karnego.

Statystyki kontroli wykonywanych przez Urząd Gminy Zabierzów w 2023 r.

489 kontroli (łącznie), w tym:

  • 437 kontrole rutynowe
  • 52 kontrole interwencyjne
  • 32 pobrane próbki popiołu
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.