Czwartek, 25 lipca 2024
Imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz
Powróć do: Honorowi Obywatele

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski

Ks. Tadeusz Isakowicz – ZaleskiKS. TADEUSZ ZALESKI urodził się 7 września 1956 r. w Krakowie.
Po ukończeniu studiów na Papieskiej Akademii Teologicznej otrzymał w 1983 r.
z rąk kardynała Franciszka Macharskiego święcenia kapłańskie, zostając księdzem archidiecezji krakowskiej.  Jeszcze jako kleryk czynnie angażował się w działalność  antykomunistycznej opozycji i podziemnej „SOLIDARNOŚCI”.

Był współpracownikiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Nowej Hucie – Mistrzejowicach a w 1988 r. kapelanem strajku w Nowohuckim Kombinacie. Pod koniec lat 70 związał się  także z ruchem „Światło i Życie” zwanym popularnie Wspólnotą „Muminków”, opiekującą się osobami niepełnosprawnymi  umysłowo i ich rodzinami. Od 1986 r. wspólnie z Zofią  Tetelowską i Stanisławem Pruszyńskim założył Fundację im. Brata Alberta. Dwa lata później zamieszkał na stałe w Radwanowicach, zostając pierwszym kierownikiem    tworzącego się Schroniska dla Niepełnosprawnych. W 1989 r. został prezesem Fundacji pełniąc tę funkcję do dziś. Aktualnie działa 30 placówek dla prawie 1000  niepełnosprawnych intelektualnie.

W 2001 r. został też prezesem Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego, które rok później przejęło zlikwidowaną szkołę podstawową w Radwanowicach, tworząc w jej miejsce  Integracyjną Szkołę Podstawową im. Ofiar Pacyfikacji Radwanowic. Przyczynił się też do powstania Świetlicy Terapeutycznej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Wszystkie  powołane przez niego do życia placówki w Radwanowicach obejmują  swoją opieką dzieci i młodzież z terenu całej gminy Zabierzów.

Ks. Tadeusz jest od 2003 r. członkiem Rady Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która w tym roku oddała do użytku Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne „Dolina  Słońca” w Radwanowicach. Jest też duszpasterzem Ormian – katolików, a od 2009 r. proboszczem parafii  ormiańskokatolickiej dla Polski południowej, z siedzibą w Gliwicach  oraz członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości  Narodowych i Etnicznych. Zajmuje się także historią, głównie Kresów Wschodnich. Aktywnie działa w środowisku  kresowiaków. Jest też publicystą „Gazety Polskiej„ oraz autorem 11 książek i 5 tomików wierszy.

Za swoją wszechstronną działalność otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica oraz Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej, Order Uśmiechu od niepełnosprawnych dzieci oraz dwa honorowe obywatelstwa: miasta Zgierz i gminy Zielona Góra.

Pliki do pobrania:

Uchwała w sprawie nadania tytułu
Format: doc, 24 kB
Akt nadania
Format: jpg, 917.12 kB
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.