Niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Pielęgnacja drzew i krzewów zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi

Zgodnie z art. 4. ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 55 ze zm.) nakłada obowiązek dbałości o przyrodę, nie tylko na organy administracji publicznej lecz także na osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne. Z przepisów wynika iż, obowiązek należytej dbałości o stan drzew i krzewów obciąża właścicieli nieruchomości. W zakres powyższego obowiązku wchodzi również właściwa pielęgnacja roślinności zgodnie z obowiązującą sztuką ogrodową.
 
Wykonywanie prac w obrębie korony drzewa powinny odbywać się zgodnie z art. 87a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2020r. poz. 55 ze zm.)  nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:

  • usunięcie gałęzi obumartych lub nadłamanych;
  • utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
  • wykonywanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.

Zabiegi o którym mowa w pkt. 3 wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.