Niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas

W dniach 24 - 28  czerwca 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej gminie oficjalną delegację z partnerskiego miasta Camas w USA z burmistrzem Stevem Hoganem na czele. Dziewięcioosobowa grupa przybyła do Polski, aby świętować dwie dekady owocnej współpracy, której celem jest nie tylko  wymiana doświadczeń związanych z zasadami funkcjonowania samorządów, ale przede wszystkim wymiana kulturowa poprzez realizację wspólnych projektów edukacyjnych.

 

W pierwszym dniu pobytu goście zaszczycili swoją obecnością piknik rodzinny zorganizowany przez rodziców uczniów biorących udział w wymianie szkolnej Mid School Exchange Zabierzów-Camas. W ramach tego projektu w dniach 16-25 czerwca w naszej gminie gościliśmy grupę 19 uczniów z amerykańskich szkół, którzy przybyli wraz z 4 dorosłymi opiekunami, aby poznawać polską kulturę oraz nawiązać nowe przyjaźnie i kontakty. Udział delegacji amerykańskiej w tym rodzinnym wydarzeniu był okazją do bezpośredniego zapoznania się z realiami tej współpracy, jej klimatem, relacjami jakie są nawiązywane pomiędzy jej uczestnikami i poznania obustronnych korzyści z niej płynących.

 

W dniu 27 czerwca 2024 r.  w willi Lubomirskich w Kochanowie odbyło się  Otwarte Spotkanie Jubileuszowe podsumowujące 20 - lecie współpracy partnerskiej miasta Camas USA z Gminą Zabierzów

W spotkaniu udział wzięła delegacja z USA oraz Wójt Gminy Zabierzów Dorota Kęsek, Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów Jerzy Cywicki, skarbnik Piotr Budziak a także radni: Zbigniew Porada, Aleksander Moździoch, Jan Kultys, Mariusz Moniowski i Piotr Bistroń.

W uroczystości uczestniczyli również - były Wójt Gminy Zabierzów Józef Krzyworzeka, który 20 lat temu podpisał deklarację współpracy, Rafał Stanek - inicjator współpracy oraz obecni odbiorcy projektów realizowanych w ramach partnerstwa, w tym amerykańscy nauczyciele i asystenci młodzieżowi, którzy w tym roku prowadzą 15-tą edycję obozu języka angielskiego Summer English Language Camp, jego byli uczestnicy oraz osoby, które brały udział w wymianach międzyszkolnych organizowanych od 2010 r. W części artystycznej wystąpił Klub Seniora "Złota Jesień" z Zabierzowa, zespół Jarosze z Brzezinki oraz zaprzyjaźnieni seniorzy z Brzoskwini i Bolechowic. Po spektaklu "Legendy Starego Krakowa" zaproszono wszystkich gości na interaktywną prezentację przedstawiającą współpracę na przestrzeni ostatnich 20 lat poprowadzoną przez byłe uczestniczki partnerskich projektów edukacyjnych.

 

W piątek 28 czerwca br. nasi amerykańscy przyjaciele wraz z delegacją z naszej gminy w składzie Dorota Kęsek - Wójt Gminy Zabierzów, Jerzy Cywicki - Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów, Zbigniew Porada - radny gminy, Przewodniczący Komisji Edukacji, Zdrowia i Opieki Społecznej, Aleksander Moździoch - radny gminy, Przewodniczący Komisji Promocji, Kultury i Sportu, Piotr Budziak - Skarbnik Gminy, pierwszy  koordynator współpracy ze strony Gminy Zabierzów udali się do Krapkowic na uroczystą  galę, podczas której podpisano deklarację woli dalszej współpracy.

W trakcie tej uroczystości wypowiedziano wiele ciepłych zdań trafnie podsumowujących i opisujących tą współpracę:

„To 20 lat budowania mostów przyjaźni pomiędzy naszymi krajami. Dziękuję wszystkim partnerom tej współpracy, wszystkim wizjonerom, dzięki którym ta współpraca była możliwa” - Dorota Kęsek, wójt gminy Zabierzów.

„Zmieniają się burmistrzowie, a współpraca trwa. Zobaczcie jaka ona jest trwała” - Marian Buras, burmistrz Morawicy. 

„Dziękuję za polską gościnność. Osiągnęliśmy wspólnie wspaniałe rzeczy. Naszym wyzwaniem jest kontynuacja tej przyjaźni, mając na myśli kolejne pokolenia” - Lloyd Halverson ze Stanów Zjednoczonych.

„Partnerstwo to współpraca, poznanie się nawzajem. Dzięki uczeniu się od siebie widzimy więcej i rozumiemy lepiej” - Zuzanna Donath-Kasiura - Wicemarszałek Województwa Opolskiego

 

20-lecie tej współpracy to rok rzeczywiście wyjątkowy. Nie tylko rocznicowy, ale też najbardziej intensywny i efektywny, gdyż w ramach współpracy na różnych płaszczyznach w naszej gminie gościliśmy ponad 40 amerykanów! Liczby mówią same za siebie. Współpraca kwitnie!!!

 

Renata Pędrys - społeczny koordynator projektów edukacyjnych w ramach partnerstwa

Galeria zdjęć

20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 16 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 15 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 14 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 13 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 12 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 11 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 10 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 9 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 8 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 7 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 6 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 5 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 4 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 3 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 2 20-lecie współpracy Gminy Zabierzów i miast partnerskich Morawica, Krapkowice oraz Camas 1
powrót do kategorii
Poprzednia Następna

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.