Chronimy nasze dzieci w sieci – konferencja „Zanim zniknę za ekranem – profilaktyka uzależnień behawioralnych i cyberprzemocy”
W miniony piątek, 21 listopada w sali obrad Urzędu Gminy Zabierzów spotkało się ponad 120 osób – rodziców, nauczycieli, samorządowców i ekspertów, aby rozmawiać o tym, co dla nas najważniejsze: bezpieczeństwie naszych dzieci.
Konferencja „Zanim zniknę za ekranem – profilaktyka uzależnień behawioralnych i cyberprzemocy” pokazała, jak ogromna jest potrzeba edukacji w zakresie:
- uzależnień od smartfonów i komputerów,
- zagrożeń czyhających w Internecie,
- ochrony przed szkodliwymi treściami.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wójt Gminy Zabierzów Doroty Kęsek.
Prowadzącą część merytoryczną konferencji była Katarzyna Kudyba – psycholog, pedagog, seksuolog i wykładowca akademicki. Ekspertka w dziedzinie profilaktyki uzależnień, nowych mediów oraz przeciwdziałania cyberprzemocy. Praktyk z tysiącami godzin doświadczenia w pracy szkoleniowej zarówno z młodzieżą, jak i dorosłymi.
Program spotkania
Część I: Diagnoza zagrożeń
- Era uzależnień cyfrowych – czy mamy nad tym kontrolę?
- Kto rządzi w Social Mediach? Algorytmy, emocje i bańki informacyjne.
- Cyberprzemoc – formy i konsekwencje przenoszące się do realnego życia.
Część II: Skutki i ochrona
- Wpływ bycia online na psychikę (lęk, depresja, zaburzenia snu).
- Treści nieodpowiednie dla dzieci (przemoc, seksualizacja, używki) – jak zmieniają wartości?
- Jak chronić siebie i innych? Zasady higieny cyfrowej.
Dziękujemy Pani Katarzynie Kudybie za merytoryczne prowadzenie spotkania oraz wszystkim gościom za obecność i zaangażowanie. To spotkanie udowodniło, że my – dorośli – wciąż musimy się uczyć, by skutecznie być tarczą dla młodego pokolenia.
Organizatorzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gmina Zabierzów.

Gmina
Dla Mieszkańca
Inwestycje i rozwój Gminy
