Farma Życia - Fundacja Wspólnota Nadziei świętowała 20-lecie działaności
W niedzielny wieczór, 13 kwietnia 2025 roku, w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, darczyńców i przyjaciół Fundacji świętowali ten wyjątkowy jubileusz. Wieczór uświetnił koncert zespołu Kraków Street Band oraz aukcja dzieł sztuki, podczas której zebrano środki na dalszy rozwój Farmy Życia mieszczącej się w Więckowicach.
W uroczystości wzięła udział Wójt Gminy Zabierzów Dorota Kęsek, która pogratulowała Fundacji dotychczasowych osiągnięć i wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę z Gminą Zabierzów. Pani Wójt przekazała na ręce Prezes Aliny Perzanowskiej, piękny krzew obsypany kwiatami, podkreślając w laudacji ogromne znaczenie i wartość działalności Fundacji:
„Dziękuję, że powstało to cenne miejsce, jakim jest „Farma Życia”, w którym istnieje świat rozumiejący i akceptujący każdego człowieka z poszanowaniem jego godności poprzez szacunek i podmiotowe traktowania osób z niepełnosprawnością.
To, w jaki sposób łączycie naturę, pracę rąk, relacje międzyludzkie i rozwój osobisty, tworzy model życia, który jest inspiracją dla wszystkich zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Przez te 20 lat zbudowaliście coś więcej niż ośrodek – stworzyliście „Wspólnotę Nadziei” - nadziei na lepszy świat. Dziękuję Wam za to z całego serca. Niech kolejne lata będą pełne dalszych owoców tej pięknej misji.
Niech nie zabraknie Wam sił, wsparcia i zaufania, które pielęgnujecie każdego dnia – w sercach mieszkańców, rodzin, terapeutów i przyjaciół.”
Alina Perzanowska, założycielka Farmy Życia, przypomniała historię powstania ośrodka, jego koncepcję i osoby, dzięki którym udało się stworzyć miejsce, które dla wielu dorosłych osób w spektrum autyzmu stało się prawdziwym domem.
Serdecznie gratulujemy Fundacji Wspólnota Nadziei tak wspaniałego jubileuszu i życzymy wielu kolejnych lat pełnych sukcesów w niesieniu pomocy potrzebującym!
Farma Życia działa od roku 2005 w Więckowicach w gminie Zabierzów. Jako pierwsze na Farmie odbywały się zajęcia dzienne dla kilkunastu osób dojeżdżających na Farmę z Krakowa oraz organizowane były pobyty adaptacyjne dla przyszłych mieszkańców. W roku 2008 powstał Rodzinny Dom Pomocy, w którym początkowo zamieszkały trzy osoby, z czasem do Rodzinnego Domu Pomocy trafiło kolejnych dwóch mieszkańców.
W roku 2012 w miejsce Rodzinnego Domu Pomocy powstał Małopolski Dom Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia”. Został on wpisany do rejestru wojewody jako DPS dla 13 mieszkańców.
Fot. Jacek Maria Stokłosa
Źródło: Farma Życia - Fundacja Wspólnota Nadziei