Spotkanie podsumowujące warsztaty profilaktyczne dla uczniów
13 lutego 2025 r. w sali obrad Urzędu Gminy Zabierzów z inicjatywy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych środowisk i instytucji, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Celem spotkania było zapoznanie, omówienie i podsumowanie przeprowadzonych warsztatów i spotkań z uczniami klas 6 szkół podstawowych.
Cykl spotkań realizowany był we wszystkich szkołach na terenie Gminy Zabierzów przez certyfikowanego terapeutę, pedagoga, dramaterapeutę, superwizora Pana Michała Maciejaka, który od przeszło 15 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą towarzysząc im w poznawaniu oraz budowaniu dobrostanu psychicznego. Wśród zaproszonych gości obecni byli Wójt Gminy Zabierzów Dorota Kęsek, Kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Małgorzata Tomczyk, dyrektor GZEAS Ewelina Szlachta wraz z zastępcą Małgorzatą Górny, Kierownik GOPS Stanisław Myjak, radny Gminy Zabierzów Jan Kultys, dyrektorzy szkół, przedszkoli, Poradni oraz przedstawiciel Policji.
Spotkanie było okazją do podjęcia dialogu i rozmów na temat kierunków działań profilaktycznych realizowanych w szkołach i przedszkolach. Raport zaprezentowany przez Pana Michała wskazał istotne problemy, zagrożenia, ale także potrzeby dzieci. Wobec zgromadzonych faktów podjęto szereg rozmów na temat rozwijania czynników chroniących dzieci i młodzież, które realnie mogłyby wpłynąć na opóźnienie inicjacji alkoholowej, sięgania po używki czy też inne substancje psychoaktywne. Wskazano konieczność modelowania właściwych wzorców zachowań przez osoby dorosłe, seniorów, rodziców oraz grupy społeczne działające na terenie Gminy Zabierzów. Podjęto także rozmowy wskazujące na potrzebę podjęcia działań w zakresie zwiększenia dostępności specjalistycznego wsparcia dla dzieci i młodzieży na terenie Gminy, wśród nich szczególną uwagę zwrócono na brak dostępności do opieki psychiatrycznej dla tej grupy wiekowej. Szerzej omówiono potrzebę kontynuowania i rozwijania działań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą w szkołach w oparciu o diagnozę, szkolenia nauczycieli podnoszące kompetencje wychowawcze, pomoc rodzicom w trudnych wyzwaniach wychowawczych i rodzinom w kryzysach. Powstały konkretne pomysły między innymi stworzenie kawiarenki dla rodziców, do której można by przyjść i zasięgnąć porady zarówno innych rodziców jak i psychologa.
W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania, podczas których opracowywane zostaną konkretne działania, kampanie społeczne, a także konsultacje w zakresie zwiększenia dostępności opieki specjalistycznej.
Kinga Gibadło
Przewodnicząca GKRPA w Zabierzowie