Szkoła Podstawowa w Zabierzowie gościła uczniów z Hiszpanii
Zaledwie jeden miesiąc upłynął od pobytu uczniów z Zabierzowa w Hiszpanii, a już ubiegłym tygodniu nastąpiła rewizyta. W dniach (31.03.- 5.04.2025) Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zabierzowie gościła w swoich progach grupę 10 uczniów i 2 nauczycielek z hiszpańskiej szkoły IES Vega de Mijas, którzy przybyli z małego miasteczka Mijas położonego niedaleko od Malagi. Ta międzynarodowa wymiana uczniowska była możliwa dzięki zdobytej i posiadanej od 2022 r. przez szkołę w Zabierzowie 5-letniej akredytacji w programie Erasmus+.
Podczas tego spotkania projektowego uczniowie z Hiszpanii uczestniczyli w programie obfitującym w liczne wydarzenia i atrakcje. Nie tylko poznali Kraków oraz Zabierzów, ale także mieszkając w domach uczniów i doświadczając ogromnej gościnności i serdeczności ze strony ich rodzin, mogli zgłębiać polską kulturę, przyglądać się życiu rodzinnemu, poznawać polskie tradycje kulinarne, nasz sposób życia, itp.
W pierwszym dniu wizyty grupa została przywitana w Urzędzie Gminy Zabierzów, gdzie pokazano im filmy o naszej miejscowości i okolicy, a przedstawiciele gminy odpowiedzieli na wszystkie pytania oraz pokrótce przedstawili organizację i strukturę gminy oraz wręczyli drobne upominki – foldery informacyjne i pamiątki z Zabierzowa.
Niemal wszystkie przedpołudnia uczniowie spędzali w szkole realizując wspólnie ze swoimi zagranicznymi partnerami zadania projektowe. W programie oprócz poznawania szkoły i polskiego systemu edukacji było również wzajemne przybliżanie rodzimych kultur. Tym razem uczniowie przedstawiali sobie nawzajem swoje tańce narodowe – poloneza i flamenco, a nawet podjęte zostały próby nauki i wspólnego zatańczenia obu tańców, co wywołało wiele emocji i śmiechu. Jako, że zbliża się Wielkanoc zajęcia w kolejnym dniu poświęcone były tej tematyce. Uczniowie przedstawiali na początku wcześniej przygotowane prezentacje na temat zwyczajów wielkanocnych w swoich krajach, a następnie uczestniczyli w warsztatach rękodzieła i tworzyli własnoręcznie typowe polskie dekoracje wielkanocne. Innym wspólnie zrealizowanym zadaniem było stworzenie graffiti na długim arkuszu papieru, na którym uczniowie umieszczali rysunki i hasła antywojenne, zainspirowane wizytą w muzeum Auschwitz-Birkenau.
Oprócz zajęć w szkole zorganizowana została również wycieczka do Krakowa Podczas zwiedzania rolę przewodników pełnili polscy uczniowie, którzy pięknie po angielsku opowiadali o kolejnych miejscach i zabytkach oraz przedstawiali niektóre krakowskie legendy. Z legendą „O Smoku Wawelskim” Hiszpanie zapoznali się wcześniej w szkole, podczas przedstawienia teatralnego wykonanego przez uczniów klas czwartych (oczywiście również po angielsku). Bardzo ciekawym pomysłem okazał się udział w warsztatach w Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie nie tylko przedstawiona została ta ponad 600-letnia krakowska tradycja, ale jeszcze każdy wykonał swojego własnego obwarzanka, którego po upieczeniu mógł „cieplutkiego” zjeść.
Dzień przed wyjazdem hiszpańskiej grupy był dniem podsumowań. Uczniowie tworzyli w pracowni komputerowej foldery zawierające najważniejsze dla nich elementy wybrane z tych dwóch spotkań projektowych, a następnie omawiali je w obecności rodziców, niektórych nauczycieli i P. Dyrektor Katarzyny Popieluch. Uczniowie mówili, co dały im oba spotkania projektowe, co najbardziej im zostanie w pamięci oraz jakie znaczenie ma dla nich członkostwo naszych krajów w UE i udział w programie Erasmus+. Po tym miało miejsce uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w spotkaniu projektowym w Zabierzowie, a następnie wszyscy razem zjedli w szkole posiłek złożony z przepysznych potraw przygotowanych przez rodziny goszczące.
Podsumowując należy stwierdzić, że było to bardzo udane spotkanie projektowe. O tym, jak głęboka integracja nastąpiła pomiędzy polskimi i hiszpańskimi uczniami może świadczyć morze łez wylanych podczas pożegnania na lotnisku. Z pewnością uczniowie zawarli przyjaźnie, które jeszcze długo będą kontynuować, a potem wspominać przez całe swoje życie. Wartością dodaną jest to, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli okazję porozumiewać się po angielsku i rozwijać dzięki temu swoje umiejętności językowe. Zwiększyli również swoją wiedzę o innym kraju członkowskim UE oraz o programie Erasmus+. Należy również docenić fakt, że w realizację tego spotkania projektowego zaangażowało się wielu nauczycieli ze szkoły w Zabierzowie oraz rodzice, z którymi współpraca i porozumienie były na najwyższym poziomie.
Koordynatorki programu:
Renata Pędrys
Lucyna Krupa
Ewa Wardęga