Wizyta uczniów z Francji w szkole w Zabierzowie
W dniu 12 marca 2024r. gościliśmy w naszej szkole 8 uczniów i 2 nauczycielki ze szkoły College Camille Claudel – Vitrolles położonej nieopodal Marsylii. Szkoła ta podobnie jak my uczestniczy w programie Erasmus+ i realizuje bardzo ciekawy i wartościowy projekt pod nazwą „European Citizens,Remember!”, którego głównym celem jest zapoznanie uczniów z historią i dramatem holokaustu. Najważniejsze założenia projektu to zachowanie pamięci o ofiarach holokaustu, uhonorowanie tych, którzy doświadczyli tej tragedii oraz wychowanie nowych pokoleń w duchu dążenia do pokoju, aby wydarzenia, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej nigdy więcej się nie powtórzyły.
Francuscy uczniowie przebywali w Polsce przez tydzień zwiedzając miejsca związane z ludobójstwem dokonanym przez nazistów na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ponieważ chcieli również przy tej okazji poznać polską szkołę i porozmawiać ze swoimi rówieśnikami na tematy związane z ich projektem, postanowiliśmy zorganizować dla nich spotkanie projektowe w naszej szkole. Uczniowie z klas ósmych przyjęli ich bardzo serdecznie, oprowadzili po budynku, przedstawili prezentację na temat Polski, Krakowa oraz naszej małej ojczyzny, czyli Zabierzowa. Uczniowie z Francji pokazali polskim rówieśnikom podobną prezentację o swojej szkole i miejscu, z którego pochodzą.
Po przełamaniu pierwszych lodów obie grupy przystąpiły do dyskusji na tematy związane z projektem. Okazało się to o tyle łatwiejsze, że zarówno polscy, jak i francuscy uczniowie byli do niej częściowo przygotowani, ponieważ od prawie miesiąca wykonywali zadania związane z tym projektem na platformie internetowej etwinning. Najważniejszym z nich było przeczytanie (w językach ojczystych) wybranych książek o holokauście, a następnie wzajemne przedstawienie jej bohaterek (były to osoby, które doświadczyły holokaustu: Irena Sendlerowa i Simone Veil) i podzielenie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami. Uczniowie odpowiadali na platformie etwinning na różne pytania odnoszące się do przeczytanych lektur oraz wykonali plakaty o tematyce antywojennej. Komunikacja na platformie oraz podczas spotkania odbywała się oczywiście w języku angielskim.
Spotkanie projektowe z francuskimi uczniami przebiegło w rewelacyjnej atmosferze, uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad tematem projektu, przy okazji nawiązując serdeczne relacje. Wywołało ono również wielkie poruszenie i zaciekawienie wśród pozostałych, młodszych uczniów naszej szkoły. Być może będzie to dla nich zachętą, żeby uczyć się języka angielskiego i w przyszłości angażować się w realizację projektów w programie Erasmus+.
Lucyna Krupa
Ewa Wardęga