Piątek, 04 października 2024
Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz
Powróć do: Honorowi Obywatele

Anna Dymna

Anna Dymna

Anna Dymna zadebiutowała na scenie w 1969 r. Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Od początku kariery związana jest z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżysera mi, m.in.: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Teresą Kotlarczyk, Barbarą Sass i Janem Klatą. Od 1990 jest pedagogiem w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

W 1999 r. Anna Dymna rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta i jej prezesem ks. mgr Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, pomagając m.in. przy realizacjach inscenizacjach teatru „Radwanek", którego aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańcy Schroniska w podkrakowskich w Radwanowicach. Poświęcając swój prywatny czas, reżyseruje i pisze scenariusze do przedstawień „Radwanka". Teatr „ Radwanek" powstał w 1990 r. Nazwa grupy pochodzi od rycerza Radwana, założyciela Radwanowic, który, według starych podań, odznaczył się niebywałym męstwem, w czasie wyprawy króla Bolesława Śmiałego na Ruś Kijowską. Aktorka jest reżyserem inscenizacji „Radwatka" i autorką większości scenariuszy do jego przedstawień.

Anna Dymna zarejestrowała fundację „Mimo Wszystko" 26 września 2003 r. Zrobiła to, aby uchronić 26 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańców schroniska Fundacji im. Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach. Na skutek nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, groziło im społeczne wykluczenie. Warsztaty Terapii Artystycznej „Mimo Wszystko" rozpoczęły działalność w Radwanowicach w lutym 2004 r. Mieściły się w trzech pomieszczeniach. Nikt nie myślał wtedy, że, za parę lat, w Radwanowicach stanie piękny, nowoczesny ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną „Dolina Słońca" - jedna z dwóch placówek, którą Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" wybudowała i prowadzi dzięki podatnikom, darczyńcom i sponsorom.

„Dolina Słońca" jest nowoczesnym kompleksem zbudowanym w latach 2008-2012. Od początku jest miejscem otwartym, które sprzyja społecznej integracji. Każdego dnia tętni życiem i radością. Odbywa się tam terapia dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz spotkania integracyjne, m.in. ,,Wierszobrania", czyli lokalne przeglądy twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Sala teatralna w ośrodku „Dolina Słońca", wyposażona w scenę, nagłośnie i profesjonalne oświetlenie, jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży z Integracyjnej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach. Odbywają się w niej apele, przeglądy, spotkania opłatkowe i wielkanocne, organizowane przez uczniów i nauczycieli szkoły.

Z inicjatywy Anny Dymnej co roku odbywają się w Radwanowicach plenerowe inscenizacje, takie jak Jasełka oraz Droga Krzyżowa, w której uczestniczą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańcy okolicznych miejscowości, wolontariusze i przyjaciele fundacji.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" współpracuje również z Fundacją Wspólnota Nadziei, która prowadzi w Więckowicach Farmę Życia, ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu z niepełnosprawnością intelektualną. Obszary współpracy to PR i fundraising, a także pomoc rzeczowa oraz finansowa. Szczególnie cenne było sfinansowanie, w okresie jednego roku, przez Fundację Anny Dymnej etatu terapeuty w Małopolskim Domu Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia", którego zatrudnienie było niezbędne, dla profesjonalnego zorganizowania pracy terapeutycznej z mieszkańcami, wymagającymi znacznego całodobowego wsparcia. Anna Dymna dwukrotnie zaprosiła też Fundację Wspólnota Nadziei, do wzięcia udziału w Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia „Choinki Jedynki", z której połowa środków pozyskanych w wyniku licytacji prac plastycznych trafia do Fundacji Wspólnota Nadziei - na wsparcie działalności statutowej.

Poparcie dla działań Fundacji Wspólnota Nadziei Anna Dymna wyraziła już ponad 20 lat temu, podpisując wraz z innymi wybitnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki apel Fundacji, o wsparcie finansowe przedsięwzięcia, jakim miała być tworzona Farma Życia . Miało to duże znaczenie dla rozpoznawalności Fundacji Wspólnota Nadziei oraz jej planu w mediach i ważnych kręgach społecznych.

W roku 2018, z okazji Jubileuszu 20-lecia Fundacji Wspólnota Nadziei, Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" uhonorowana została statuetką SEMPER UTILI, a w roku 2020 otrzymała tytuł Dobroczyńcy Fundacji Wspólnota Nadziei.

O ciepłych i życzliwych relacjach obu organizacji świadczą okolicznościowe spotkania podopiecznych i wzajemne wizyty. Już w roku 2005 aktorzy teatru „Radwanek" uświetnili swoim przestawieniem uroczystość otwarcia pierwszego domu na Farmie Życia.

Podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" goszczą na Farmie Życia podczas pikników, a mieszkańcy i uczestnicy zajęć na Farmie Życia uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Fundację Anny Dymnej.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.