KS. TADEUSZ ZALESKI urodził się 7 września 1956 r. w Krakowie.
Po ukończeniu studiów na Papieskiej Akademii Teologicznej otrzymał w 1983 r.
z rąk kardynała Franciszka Macharskiego święcenia kapłańskie, zostając księdzem archidiecezji krakowskiej. Jeszcze jako kleryk czynnie angażował się w działalność antykomunistycznej opozycji i podziemnej „SOLIDARNOŚCI”.
Był współpracownikiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Nowej Hucie – Mistrzejowicach a w 1988 r. kapelanem strajku w Nowohuckim Kombinacie. Pod koniec lat 70 związał się także z ruchem „Światło i Życie” zwanym popularnie Wspólnotą „Muminków”, opiekującą się osobami niepełnosprawnymi umysłowo i ich rodzinami. Od 1986 r. wspólnie z Zofią Tetelowską i Stanisławem Pruszyńskim założył Fundację im. Brata Alberta. Dwa lata później zamieszkał na stałe w Radwanowicach, zostając pierwszym kierownikiem tworzącego się Schroniska dla Niepełnosprawnych. W 1989 r. został prezesem Fundacji pełniąc tę funkcję do dziś. Aktualnie działa 30 placówek dla prawie 1000 niepełnosprawnych intelektualnie.
W 2001 r. został też prezesem Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego, które rok później przejęło zlikwidowaną szkołę podstawową w Radwanowicach, tworząc w jej miejsce Integracyjną Szkołę Podstawową im. Ofiar Pacyfikacji Radwanowic. Przyczynił się też do powstania Świetlicy Terapeutycznej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Wszystkie powołane przez niego do życia placówki w Radwanowicach obejmują swoją opieką dzieci i młodzież z terenu całej gminy Zabierzów.
Ks. Tadeusz jest od 2003 r. członkiem Rady Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która w tym roku oddała do użytku Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne „Dolina Słońca” w Radwanowicach. Jest też duszpasterzem Ormian – katolików, a od 2009 r. proboszczem parafii ormiańskokatolickiej dla Polski południowej, z siedzibą w Gliwicach oraz członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Zajmuje się także historią, głównie Kresów Wschodnich. Aktywnie działa w środowisku kresowiaków. Jest też publicystą „Gazety Polskiej„ oraz autorem 11 książek i 5 tomików wierszy.
Za swoją wszechstronną działalność otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica oraz Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej, Order Uśmiechu od niepełnosprawnych dzieci oraz dwa honorowe obywatelstwa: miasta Zgierz i gminy Zielona Góra.