Niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Kleszczów

Budynek wiejski w Kleszczowie

Sołtys: Stanisław Tadeusz Krawczyk

Kontakt do Sołtysa oraz informacje o sołectwie w BIP

 

KLESZCZÓW – wieś licząca około 300 mieszkańców, niezwykle urokliwie położona wśród lasów na górującej nad okolicą wyniosłości (373 m n.p.m.) Garbu Tenczyńskiego. Od północy rozcina ją Wąwóz Kochanowski, zwany też Kleszczowskim, przez który poprowadzono drogą z Kochanowa (od drogi krajowej 79 do Burowa i Balic).

Z historii...

Kleszczów – źródłowo pojawia się po raz w 1366 r., jako własność Spytka, prawdopodobnie z rodu Toporów, być może jakiegoś protoplasty Aleksandrowskich (Leksandrowskich), do których niewątpliwie wieś należała niemal od początku XV w. Odtąd historia Kleszczowa, aż do czasów najnowszych nierozerwalnie jest związana z Aleksandrowicami, a także Balicami. Otóż w 1898 r. Kleszczów znalazł się w kluczu balickim, a jego dziedzic Dominik ks. Radziwiłł wkrótce potem założył w zachodniej części wsi folwark, zwany „Stefanówką”, który jednak nie zachował się. Współcześnie na jego terenie wybudowano prywatną willę, ośrodek sportowy oraz w latach 1984 – 1986 punkt katechetyczny, który w 1995 r. przekształcono w kaplicę pw. MB Nieustającej Pomocy.

Źródło: Przewodnik turystyczny „Gmina Zabierzów Jurajska Kraina”

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.