Niezwykle ważnym elementem edukacji ekologicznej są działania podnoszące świadomość społeczeństwa i przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Do głównych założeń programu w zakresie gospodarki odpadami należy:
Prawidłowo prowadzone działania proekologiczne, mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości powstawania odpadów, wzrostu procesów indywidualnego zagospodarowania lub segregacji odpadów u źródła ich powstania, wykorzystanie w recyklingu odpadów mogących zastąpić surowce pierwotne (ewentualne wykorzystanie części ulegających biodegradacji) wzrostu ilości odpadów poddawanych unieszkodliwianiu poza składowaniem i minimalizacji odpadów trafiających na składowiska.
Poniższa grafika obrazuje jak prawidłowo segregować odpady.
Dodatkowo raz w roku w naszej gminie sprzed posesji odbierane są odpady wielkogabarytowe, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, odzież i tekstylia, odpady budowlane i rozbiórkowe, opony samochodowe. W aptekach i ośrodkach zdrowia można oddać przeterminowane leki zużyte igły i strzykawki.
Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące segregacji niektórych odpadów:
*Agrafki– wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne. Inne przedmioty biurowe, które są w całości metalowe, np. pinezki, zszywki czy spinacze wyrzucaj tak samo.
*Akwaria – duże należy wystawić w dniu zbiórki odpadów wielkogabarytowych, a te małe można wyrzucić do odpadów zmieszanych. Szkło, z którego są zrobione, nie nadaje się do recyklingu.
*Armatura – to odpad budowlany, który wystawiamy w dniu przyjazdu mobilnego PSZOK-u.
*Balony – wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.
*Bandaże – należy wyrzucać je do pojemnika na odpady zmieszane.
*Baterie – podobnie jak żarówki, są to odpady niebezpieczne. Każdy punkt handlowy, w którym zostały kupione, powinien nieodpłatnie je przyjąć. Można je również oddać do specjalnych punktów zbioru lub wystawić przed posesję w dniu przyjazdu mobilnego PSZOK-u.
*Biżuteria – powinno się wyrzucać ją do pojemnika na odpady zmieszane.
*Bombki choinkowe – plastikowe należy wyrzucać do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne i metale, te szklane do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli ozdoba wykonana jest z różnych połączonych materiałów, powinno się wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane.
*Butelki po sosach, syropach, olejach spożywczych – jeśli nie ma w nich zaschniętych resztek i można je łatwo opłukać, wyrzucamy je do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, a jeśli są silnie zabrudzone, ich miejsce to pojemnik na odpady zmieszane.
*Butelki po olejkach do ciast i eterycznych – opróżnione wyrzucamy do pojemnika zielonego na szkło, a ich plastikowe nakrętki do żółtego na tworzywa sztuczne.
*Buty – należy wystawić przed posesję w dniu przyjazdu mobilnego PSZOK-u.
*Cążki – podobnie jak pęsety, pilniczki i inne wykonane w całości z metalu przedmioty kosmetyczne należy wyrzucać do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Celofan, np. po kwiatach – należy wyrzucić do pojemnika/worka żółtego na tworzywa sztuczne.
*Chemia domowa – opakowania tekturowe np. po proszku do prania należy wyrzucić do pojemnika/ worka niebieskiego na papier. Opakowania plastikowe (np. po płynach do mycia naczyń, toalet, czyszczenia powierzchni, spray do mycia okien) opróżnione wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Czasopisma kolorowe i katalogi – niezależnie od tego na jakim papierze zostały wydrukowane, wyrzucamy je do pojemnika/worka niebieskiego na papier.
*Cyrkle – niezależnie czy zostały wykonane z plastiku czy metalu, trafiają do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Dezodorant w sztyfcie – jeśli jest w opakowaniu plastikowym, należy go wyrzucić do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Dezodorant w kulce – jeśli jest w szklanym opakowaniu, powinien trafić do pojemnika/worka zielonego na szkło, a plastikowa nakrętka do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Dezodorant w sprayu – butelki pod ciśnieniem należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
*Długopisy – wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, a wkłady do pojemnika na odpady zmieszane.
*Dmuchane materace i piłki – tego typu przedmioty należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Doniczki – plastikowe wyrzucamy do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, a ceramiczne do pojemnika na odpady zmieszane. Powinny być opróżnione.
*Elektroodpady – stare dyski, płyty, tonery, sprzęt RTV i AGD i inne przedmioty elektroniczne należy oddać do specjalnych punktów w sklepach z elektroniką lub wystawić przed posesję w dniu zbiórki odpadów wielkogabarytowych.
*Figurki gipsowe, gliniane i porcelanowe – powinno się wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Filtry do wody i oczyszczaczy powietrza – należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Filtry do kawy, torebki po herbacie – można wyrzucać do pojemnika na bioodpady.
*Fiolka po insulinie – jest odpadem niebezpiecznym. Takie opakowania można oddać w wybranych aptekach lub ośrodkach zdrowia.
*Flakonik po perfumach – razem z dyfuzorem wyrzucamy do pojemnika/worka zielonego na szkło. Jeśli nakrętka jest plastikowa wyrzucamy ją do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Folia – niezbrudzoną folię wyrzucamy do pojemnika/ worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, w tym folię bąbelkową, woreczki foliowe, koszulki na dokumenty itp. Jeśli jest zabrudzona, jej miejscem jest pojemnik na odpady zmieszane.
*Gąbki do mycia – należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Grzyby – można wyrzucać do pojemnika/worka brązowego na bioodpady.
*Gumki do włosów – wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.
*Guziki – ze względu na wielkość wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane. Możemy także spakowane razem oddać w dniu zbiórki odzieży – przyjazdu mobilnego PSZOK-u.
*Gruz – odpady budowlane i rozbiórkowe, które powstały w wyniku robót budowlanych, na które wymagane jest pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, powinny być składowane do kontenera dostarczonego przez podmiot uprawniony i w nim odbierane. Odpady wytworzone w ramach prac, które nie są prowadzone na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane, wykonanych we własnym zakresie przez właściciela nieruchomości zamieszkałej – należy oddać w ramach PSZOK (limit: 200 kg na rok).
*Gwoździe, śrubki, nakrętki metalowe – powinny trafić do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Igły do szycia – odpowiednio zabezpieczone należy wyrzucać do pojemnika /worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Igły ze strzykawki – są odpadami niebezpiecznymi. Należy oddać je do wyznaczonej apteki lub wyznaczonego ośrodka zdrowia.
*Jajko – skorupki należy wyrzucać do pojemnika/worka brązowego na bioodpady, całe jajko lub przetworzone, do pojemnika na odpady zmieszane.
*Kalka – powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
*Kapsle – należy wyrzucać do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Kapsułki z ekspresu do kawy – jeśli są opróżnione można wyrzucić je do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, gdy w środku jest resztka kawy, do pojemnika na odpady zmieszane.
*Karma dla zwierząt – należy wyrzucać ją do pojemnika na odpady zmieszane. W przypadku karmy dla gryzoni, która składa się z samych ziaren, można wyrzucić ją do pojemnika brązowego na bioodpady.
*Kartony po mleku, sokach – są odpadami wielomateriałowymi, dlatego wyrzucamy je do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Kartony po pizzy – jeśli są czyste i suche można wyrzucić je do pojemnika/worka niebieskiego na papier, te zabrudzone należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
*Karty kredytowe – można wyrzucać do pojemnika/ worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Karty SIM – są zaliczane do elektrośmieci, dlatego powinny zostać odebrane przez mobilny PSZOK.
*Kleje – zarówno te w sztyfcie, jak i w tubce należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Kołonotatnik – oderwaną okładkę należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, metalową spiralkę do żółtego na metale i tworzywa sztuczne, a pozostałe kartki do niebieskiego na papier.
*Korki do wina – plastikowy korek należy wyrzucić do pojemnika/ worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, a naturalny lub z innych materiałów do pojemnika na odpady zmieszane
*Kości – wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane
*Kredki – należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Kwiaty doniczkowe – części roślinne powinno się wrzucać do worka brązowego oznaczonego zielonym pasem w zabudowie jednorodzinnej lub kubła z napisem “BIO-zielone” w zabudowie wielolokalowej.
*Lakier do paznokci i zmywacz – powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
*Lekarstwa – są odpadami niebezpiecznymi. Powinny trafić do apteki lub ośrodka zdrowia. Pudełko można wyrzucić do pojemnika/worka niebieskiego na papier, a puste listki i blistry do pojemnika na odpady zmieszane.
*Słoiczki po lekarstwach należy wyrzucić do pojemnika/ worka zielonego na szkło lub żółtego na metale i tworzywa sztuczne odpowiednio do materiału, z którego zostały wykonane.
*Linijka, ekierka – wyrzucamy do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
*Lustro – należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane lub wystawić przed posesję w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych.
*Magnesy na lodówkę – powinno się wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane
*Maszynka do golenia – z zabezpieczonym ostrzem powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane
*Naczynia – ceramiczne i szklane, np. talerze, szklanki, należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, a plastikowe do żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
*Niedopałki – powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
*Papierki po cukierkach – wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.
*Opakowania po chipsach – wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Jeśli producent zaleca, by wyrzucić do pojemnika/worka żółtego na metale i tworzywa sztuczne, należy postąpić zgodnie z informacją na opakowaniu.
*Papier po maśle – tłusty, brudny papier powinno się wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Żywność przetworzona – ugotowane jedzenie lub gotowe produkty należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Żwirek z kuwety i odchody zwierząt – należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
*Ubrania – należy wystawić przed posesję w dniu przyjazdu mobilnego PSZOK-u.
GOZ to GOSPODARKA OBIEGU ZAMKNIĘTEGO, w którym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, a odpad zostaje wyeliminowany, więc odpady staja się surowcami. Oczywiście niektóre, materiały ulegają zużyciu i nie jest możliwe ich wykorzystywanie w nieskończoność, niemniej jednak należy redukować ich ilość do minimum.
W GOZ mówimy o cyklu życia produktu oraz gospodarce obiegowej. Polacy starają się żyć ekologicznie, jednakże nie są świadomi zasad gospodarki obiegowej. Powyższa grafika obrazuje różnicę pomiędzy gospodarką liniową a obiegową. GOZ stanowi kierunek działania, w którym zmierza Europa. Wprowadzane są innowacyjne rozwiązania mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów oraz zminimalizowanie ilości odpadów trafiających na składowiska, a przede wszystkim do środowiska naturalnego.
Zamknięty obieg produktu odpowiada idei „ZERO WASTE”- stanowiąc styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska poprzez unikanie powstawania odpadów oraz ponownie wykorzystanie produktów, które ma się już w posiadaniu. Jeśli w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, być może można je wykorzystać do nowej funkcji. Mówiąc o GOZ nie można pominąć zasady 5R:
- REFUSE- odmawiaj użytkowania z przedmiotów, które są problematyczne zarówno przy późniejszym ich przetworzeniu, jak i przy ponownym użyciu
- REDUCE- ograniczaj się i możliwości zmniejsz ilość generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów
- REUSE- użyj ponownie produkty, które ma się już w posiadaniu
- RECYCLE – segreguj śmieci wrzucając je do odpowiedniego pojemnika celem ponownego wykorzystania w produkcji
- ROT- kompostuj, gdyż pozwala to na stworzenie dobrego nawozu, który można wykorzystać do użyźnienia ziemi. Dzięki temu nie będą potrzebne sztuczne nawozy, które mocno zanieczyszczają środowisko, w tym wody gruntowe.
Oto kilka przykładów jak stosować zasady GOZ w życiu codziennym: