Niedziela, 10 grudnia 2023
Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Inwazyjne gatunki obce

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Zabierzów informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 roku o gatunkach obcych (Dz. U. z 2021 roku poz. 1718), która wdraża unijne rozporządzenie nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 roku w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania
i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych (IGO) informuje, że stanowiska m.in. barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać pisemnie w postaci papierowej bądź elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (epuap) Gminy Zabierzów lub na adres: zabierzow@zabierzow.org.pl zgodnie ze wzorem zgłoszenia, który jest do pobrania tutaj.

Zgłoszenie rośliny (IGO) zostanie przekazane Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie, następnie po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Danych IGO, zostanie ustalona osoba lub instytucja odpowiedzialna za zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Zwalczanie rośliny jest obowiązkiem właścicieli, instytucji bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz.

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast podczas upałów wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, jeśli osoba znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach. Utrudnieniem w zwalczaniu tej rośliny jest wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na herbicydy oraz potrzeba wieloletniego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Nasiona tej rośliny zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. W praktyce stosuje się dwa sposoby zwalczania barszczu: mechaniczny polegający na wykopywaniu korzeni lub wielokrotne koszenie w ciągu okresu wegetacyjnego oraz sposób chemiczny poprzez stosowanie herbicydów (od maja do września). Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą negatywnie oddziaływać na środowisko oraz na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez różne czynniki m.in. konkurencja między gatunkowa, przekazywanie patogenów oraz zburzenia w funkcjonowaniu ekosystemu.

Pliki do pobrania:

Zgłoszenie IGO.docx
Format: docx, 26.09 kB
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.