Niedziela, 23 czerwca 2024
Imieniny: Wanda, Józef, Albin
deszcz
4°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz

Informacja dla osób zgłaszających konieczność odłowienia bezdomnego zwierzęcia

Wałęsający się pies, nie zawsze oznacza bezdomny!

W związku z dużą liczbą zgłoszeń o wałęsających się „bezdomnych” psach na terenie naszej Gminy, mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, prosimy właścicieli psów o odpowiednie zabezpieczanie swoich nieruchomości przed samowolnym opuszczeniem ich przez czworonogi. Psy nie mogą biegać w miejscach ogólnodostępnych bez właściwego nadzoru.

Pamiętajmy, że większość zwierząt ma swoich właścicieli, a pojawiające się „bezpańskie” psy, to głównie zwierzęta nieodpowiednio zabezpieczone przez swojego opiekuna. W znacznej ilości przypadków psy, które trafiają do schroniska nie są bezdomne. Są to psy, które oddaliły się z pobliskich domów przez nierozwagę swoich właścicieli. Czynnikiem wskazującym na „bezdomność” psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się w danej okolicy o odpowiednich porach, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.

Dlatego niewskazane jest dokarmianie wałęsających się psów. Osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji błąkającego się psa nie powinny zamykać go na terenie swojej nieruchomości. Postępując w ten sposób zostanie mu odebrana możliwość powrotu do domu. Zwierzę, o ile nie jest dokarmiane
samo odejdzie i wróci do swojego właściciela. Nie pozbawiajmy zatem zwierzęcia szansy powrotu do rodziny.

Mając powyższe na uwadze, prosimy o rozważne dokonywanie zgłoszeń zwierząt kierowanych do odłowienia, aby w przyszłości nie doszło do sytuacji, że zwierzę, które naprawdę potrzebuje pomocy jej nie otrzyma.

Gdzie zgłosić bezdomne zwierzę?

W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, fakt ten należy zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W oparciu
o kodeks wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Gdy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie (bezdomne) Gmina podejmie interwencję odłowienia zwierzęcia i odwiezienia go do Schroniska „Psie Pole”. Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać do Urzędu Gminy Zabierzów lub na Komisariat Policji w Zabierzowie.

Jeśli okaże się, iż odłowione zwierzę posiadało właściciela, a więc nie było bezdomne, zostanie on obciążony kosztami odłowienia, transportu i utrzymania go w schronisku.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.