Zgodnie z art. 4. ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 55 ze zm.) nakłada obowiązek dbałości o przyrodę, nie tylko na organy administracji publicznej lecz także na osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne. Z przepisów wynika iż, obowiązek należytej dbałości o stan drzew i krzewów obciąża właścicieli nieruchomości. W zakres powyższego obowiązku wchodzi również właściwa pielęgnacja roślinności zgodnie z obowiązującą sztuką ogrodową.
Wykonywanie prac w obrębie korony drzewa powinny odbywać się zgodnie z art. 87a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2020r. poz. 55 ze zm.) nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
Zabiegi o którym mowa w pkt. 3 wykonuje się na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu. Dokumentację przechowuje się przez okres 5 lat od końca roku, w którym wykonano zabieg.