Od 1 maja 2024 r. legalne jest wyłącznie użytkowanie kominków:
spełniających normę ekoprojektu (ecodesignu) – konieczność posiadania odpowiedniego certyfikatu wydanego przez producenta (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe)
instalowanych od 1 lipca 2017 r. – od tego dnia wszystkie nowo instalowane kominki muszą spełniać normę ekoprojektu (ecodesign) – należy posiadać certyfikat urządzenia
zainstalowanych przed 1 lipca 2017 r. które posiadają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% (konieczność posiadania specyfikacji technicznej) lub wyposażonych w urządzenia zapewniające redukcję emisji na poziomie ekoprojektu (np. w elektrofiltry)
Jakie obowiązują dodatkowe wymogi palenia w kominkach?
Spalania drewna o wilgotności nie większej niż 20%
Zakaz eksploatacji kominków i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania w przypadku ogłoszenia:
2 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza (kod pomarańczowy)
3 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza (kod czerwony)
UWAGA: Zakaz eksploatacji przy ogłoszonym 2 lub 3 stopniu zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza nie dotyczy kominków spełniających normę ekoprojektu (ecodesign) z zamkniętą komorą spalania.
Jak sprawdzić ogłoszony stopień zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza?
Informacja taka znajduje się na stronie Urzędu Gminy Zabierzów w automatycznie aktualizowanym widżecie.
Co grozi w przypadku palenia w kominku niespełniającym zapisów uchwały antysmogowej lub w kominku nieuprawnionym do użytkowania podczas ogłoszonego 2 lub 3 stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza?
Jest to traktowane jako wykroczenie i tak jak spalanie odpadów w kotłach/piecach grzewczych grozi mandatem do 500 zł lub w przypadku skierowania sprawy do sądu grzywną do 5 tys. zł. Kontrole są wykonywane zgodnie z art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska przez upoważnionych do tego pracowników urzędu gminy oraz funkcjonariuszy Komisariatu Policji. Sankcje związane z udaremnianiem i utrudnianiem przeprowadzenia kontroli (np. niewpuszczenie kontrolujących) zostały zawarte w art. 225 Kodeksu karnego.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj